FANDOM


Arkanum Pierwszej zajmuje się Magią w jej czystej, nieprzetworzonej formie, bardziej starając się wnieść Nieziemski Ogień bezpośrednio do Upadłego Świata, niż zwyczajnie badać jego strukturę. Mag znający Pierwszą potrafi tworzyć iluzje, wpływać na Manę i Źródła, rozpraszać skutki działań innych Czyniących, osłaniać się przed mocą magiczną, kontrolować formę tassu, poznawać naturę istot przez ich aury, a także miotać niebiańskie płomienie. Jest to potężne Arkanum i jako takie doskonale pasuje do swoich głównych znawców - Obrimosów.


Prime

Runa Pierwszej

Wpływy Edytuj

Źródła, iluzje, zaklinanie, Mana, rezonans, tass.

Natura i Moc Edytuj

Arkanum Pierwszej jest Subtelnym w Nieziemskiej Krainie Aetheru, skąd pochodzą również Siły. Aether przepełnia energia magiczna. Kraina ta jest opisywana jako miejsce, w którym z przecinanego błyskawicami nieba ku gorejącej ziemi spadają deszcze Many. Samo powietrze nosi ładunek mistycznej mocy, unoszącej się wokół na podobieństwo gęstej mgły. Wpływem Pierwszej jest też to, że w Aetherze wypełnionym jej świetlistą obecnością trudno powstrzymać wrażenie obcowania z nieziemskim i strasznym pięknem. Choć jak zawsze, Upadły Świat jest daleki od posiadania takiej obecności Pierwszej jak Aether i Nieziemskie Krainy, wciąż jest w nim obecna jej moc.

Ze wszystkich Subtelnych Arkan - tych, które najbardziej ucierpiały z powodu rozdzielenia światów przez Otchłań - w przypadku Pierwszej jest to chyba najlepiej widoczne. Przed Upadkiem wszechświat był skąpany w Magii; obecnie nie sposób rzucić najprostszego zaklęcia bez ryzyka przywołania Paradoksu. Ale Magia nie znikła. Ars Mysteriorum wciąż jest najlepszą obroną ludzkości przed mrokiem, a moc Pierwszej - skutecznym narzędziem umożliwiającym lepsze poznanie i kontrolę tej tajemniczej potęgi.

Moce magiczne są wykorzystywane przez wielu, ale tylko władający Pierwszą mogą zdobyć przewagę nad wszystkimi innymi Magami przez zwyczajnie pozbawienie ich działań jakiegokolwiek efektu. Przebudzony, który dostatecznie pozna Arkanum Pierwszej może w istotny sposób zmieniać magiczną naturę swojego otoczenia, aż po umiejętność Mistrza tworzenia Źródeł i wysysania Esencji z duchów i zjaw. Mag może bez wysiłku powstrzymywać działania innych Czyniących lub po prostu stworzyć solidną tarczę przeciw energii magicznej, przez co ich ataki i klątwy staną się nic nieznaczące. Potrafi pozyskiwać Manę nie tylko ze Źródeł, ale i ze zwykłych przedmiotów, więc praktycznie cokolwiek stanowi dla niego potencjalne źródło mocy. Bezpośrednio widzi rezonans i aury, a także może wykrywać i modyfikować Linie Mocy w otaczającym go świecie, naginając te strumienie magicznej energii do swojej woli. Wykorzystuje zdolność tworzenia złożonych iluzji mogących udawać dosłownie wszystko, czego zapragnie, bądź przywołać niszczycielską potęgę czystej magii, żeby zmieść swoich przeciwników. Władający Arkanum Pierwszej Mag stanowi w istocie przydatnego sprzymierzeńca i trudnego przeciwnika.


RangiEdytuj

Nowicjusz (●) Edytuj

Nowicjusz Pierwszej może z jej pomocą widzieć rezonans wydajniej, niż z wykorzystaniem jakiegokolwiek czaru z innych Arkan. Potrafi również wykrywać i badać zaklęcie nadane przedmiotom i nie ulega złudzeniom w wyniku iluzji. Otrzymuje ograniczoną zdolność rozpraszania magii, musi jednak znać efekty, które pragnie rozproszyć. Wreszcie, może zapisać znane przez siebie Roty w Grimuarach, umożliwiając sobie i innym Czyniącym korzystanie z nich.

Czeladnik (●●) Edytuj

Drugi stopień opanowania zapewnia Czeladnikowi Pierwszej moc udzielenia swojego rezonansu innym. Może także rozplatać zaklęcia z dowolnego Arkanum lub tworzyć tarczę przeciw czarom (nie chroniącą jednak przed zwykłymi obrażeniami). Aura Maga może być przez niego modyfikowana, by wyglądał jak ktoś, kim nie jest. Czeladnik Pierwszej ma również możliwość stworzenia Miejsca Pojedynku wymaganego do Pojedynku Arkan, zrytualizowanej formy walki magicznej. Potrafi także ukrywać się przed mistycznymi zmysłami innych Przebudzonych, kiedy bada naturę ich magii lub na nią wpływa. Może także aktywować Artefakty lub zaklęte przedmioty bez potrzeby wypełnienia wymaganych przez nie warunków.

Uczeń (●●●) Edytuj

Po osiągnięciu trzeciego stopnia opanowania, Uczeń Pierwszej może otoczyć inną osobę tarczą przeciw czarom i modyfikować aury innych ludzi i istot. Potrafi przesyłać Manę bezpośrednio ze Źródeł, pobierać ją z nieorganicznej formy tassu lub zaklętych przedmiotów. Wspomniany tass może również rozpuścić. Zdolność rozpraszania magii wzrasta, pozwalając Przebudzonemu na wybiórcze zdejmowanie efektów z niektórych celów bez przerywania ich działania na inne. Może uodparniać dusze, czyniąc je mniej podatnymi na próby kradzieży, a także zaklinać przedmioty lub nadawać broni aspekt umożliwiający wpływanie na stworzenia ze Zmierzchu lub Królestwa Cieni. Umie przesyłać Manę do innych żywych istot , tworzyć ujścia energii w węzłach Linii Mocy przecinających Ziemię, jak również tworzyć proste, nieruchome iluzje. W końcu, Przebudzony ma możliwość użycia czystej energii magicznej w charakterze broni, rażąc wrogów Nieziemskim ogniem.

Adept (●●●●) Edytuj

Adept Pierwszej może, z pomocą swojego poziomu opanowania Arkanum, rozproszyć każdy czar, jaki napotka, bez potrzeby rozumienia kryjących się za nim aspektów Sztuki. Umie przywrócić przepływ Many w uśpionych Źródłach lub tymczasowo tłumić aktywne Źródła. Z posiadaną znajomością Arkanum potrafi użyczyć swojego Wzroku Maga nawet Śpiącym, zezwalając im tym samym oglądać magię bez ryzyka wywołania efektu Niewiary. Mana może być pobierana przez Adepta Pierwszej zarówno z Esencji duchów, loci i zjaw, jak i wysysana ze zwykłych, nie zaklętych przedmiotów. Czyniący może też teraz tworzyć ruchome iluzje, musi jednak nimi sterować, nie mają bowiem umysłu ani woli . Wreszcie może powoływać do istnienia funkcjonalne iluzoryczne przedmioty, mogące wpływać na świat w taki sam sposób, jak ich pierwowzory.

Mistrz (●●●●●) Edytuj

Piąty stopień opanowania pozwala Magowi tworzyć złożone iluzje z możliwością nadania im pewnej dozy funkcjonalności, np. "działający" komputer czy przekonujących żołnierzy-samobójców. Może on teraz odbierać Manę innym Czyniącym wbrew ich woli lub stworzyć własne, tymczasowe Źródło, z którego będzie czerpać moc. Potrafi także pozbawiać pewne obszary Magii, tworząc "martwe strefy", w których nie działają czary, choć może to zagrażać żywym istotom w tych miejscach.

Arcymistrz i Powyżej (●●●●●●+) Edytuj

Możliwości, jakie daje absolutne opanowanie Arkanum Pierwszej, są - podobnie jak arcymistrzostwa w pozostałych Arkanach - nieznane. Ograniczona natura Magii w Upadłym Świecie również nie ułatwia rozmyślań na ten temat. Niemniej, można snuć pewne domysły w oparciu o zdolności będące poza zasięgiem Mistrzów Pierwszej. Niewykluczone, że szósty lub wyższy stopień opanowania tego Arkanum pozwoliłby na kształtowanie Linii Mocy w świecie według woli Maga. Potrafiłby on tworzyć stałe Źródła, a może nawet permanentne "martwe strefy". W jego zasięgu znaleźć się może nawet wymuszanie Przebudzenia u Śpiących, czy też skazywanie innych Magów na Sen. Jego władza nad niebiańskim ogniem może rozwinąć się do takiego poziomu, że będzie mógł niszczyć wielkie połacie terenu lub przywołać Najwyższego z Aetheru. Może będzie też mógł korzystać z Azothu, Pyrosu czy Fluxu, boskich ogni animujących Prometejczyków i Pandoran, a tym samym stworzyć więcej przedstawicieli ich rodzaju. Być może będzie mógł nawet podróżować do Nieziemskich Krain na krótkie okresy czasu, to jednak wymagałoby Maga o wyjątkowo wielkich zdolnościach.


W połączeniu z innymi Arkanami Edytuj

Umysł Edytuj

Mistrz Pierwszej i Umysłu może stworzyć wyidealizowany byt zwany tulpą. Tulpa może przyjąć dowolny kształt, jaki zażyczy sobie Mag i jest podległa lub wolna, zależnie od jego woli.

Przestrzeń Edytuj

Uczeń Pierwszej i Przestrzeni ma możliwość wyczuwania prób obserwowania, modyfikacji lub rozproszenia jednego ze swoich zaklęć. Efekt ten musi być wpleciony w zaklęcie w chwili jego rzucania.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.