FANDOM


Magowie, ze względu na zakres zdolności jakie oferują im Arkana, poznali Prawdę o wszechświecie i dla swojej wygody utworzyli model ją opisujący, który Zakony nauczają. Według niego, Gobelin Rzeczywistości składa się z czterech głównych "warstw". Są to, w kolejności "od dołu":

WoD

Jeżeli Upadły Świat uznamy za centrum naszych rozważań, to tak Otchłań, jak i Nieziemski Świat znajdują się nad nami, a Niższe Głębiny pod nami. Biorąc pod uwagę, że o ile Krainy są oparte na prawach Arkan, a w Upadłym Świecie są tylko nikłym jej odbiciem, jest teoria, że w Niższych Głębinach nie istnieje ona już całkowicie.

Jednak ten model pokazuje także prawdę o Otchłani - za każdym razem, kiedy Czyniący sięga po prawa Arkan, przechodzi on tez przez Otchłań, która może spaczyć i zniweczyć jego wysiłki. I to jest właśnie Paradoks.

Nie mniej, dla normalnej egzystencji Przebudzonych, najważniejszy jest jak wygląda dokładnie Upadły Świat. Składa się on z wielu Królestw, pod światów w nim zawartych.Królestwo Materialne, czyli rzeczywistość jaką znamy jako Śpiący bynajmniej nie jest jego jedyną składową. W nim, w "innej fazie", jest stan Zmierzchu, czyli bycie efemerycznym/zbudowanym z efemery, niewidocznego budulca wszystkiego co poza zmysłowe. Typowymi "mieszkańcami" Zmierzchu są Zjawy, choć czasem i Duchy się w nim objawiają.

Niejako także w Świecie Materialnym znajduje się Plan Astralny, bo jest on tam, gdzie są ludzie ( i nie tylko ). Jest on projekcją dusz, przez Śpiących często upraszczanego do krainy snów i marzeń. Dzieli się on na trzy warstwy:

  • Oneiros - projekcja jaźni pojedynczej osoby
  • Temenos - projekcja jaźni całej ludzkości
  • Anima Mundi - projekcja jaźni całej Ziemi

"Tuż obok" Świata Materialnego znajduje się Królestwo Cieni, duchowe zwierciadło tego pierwszego. W nim rządzą bóstwa-potwory, które określa się jako Duchy i ma on więcej związku z Rezonansem odpowiadającego mu miejsca, niż jego rzeczywistymi właściwościami. Pomiędzy tymi światami jest Bariera, odgradzająca świat ciała od świata ducha.

Według legend, gdzieś w podziemiach Królestwa Cieni znajdują się Zaświaty, miejsce spoczynku wszystkich dusz zmarłych po Upadku.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.