Mroczna Wiki
Advertisement

Arkanum Śmierci zgodnie z nazwą zajmuje się siłami śmierci i nieumarłymi. Używający go Magowie są w stanie kraść i pętać dusze, rozmawiać z umarłymi, odbierać celowi lata życia, powoływać na świat zombie oraz, jeśli wystarczy im mocy, nawet wskrzeszać zmarłych. Opanowywane głównie przez Morosów, odzwierciedla ich miano Nekromantów.

Runa Śmierci

Wpływy[]

Mrok (warto zauważyć, że nie jest on jedynie brakiem światła), rozkład, ektoplazma, wysysanie energii, wskrzeszanie, kradzież duszy, nić żywota, nieumarli.

Natura i Moc[]

Arkanum Śmierci jest Subtelnym w Nieziemskiej Krainie Stygii, miejscu odpowiedzialnym również za Arkanum Materii. Śmierć jest tam powszechna: grobowce niczym dziwaczne kwiaty porastają ponure i bezbarwne tereny, zaś cienie spacerują swobodnie wszędzie wokół lub po prostu siedzą wpatrzone w przestrzeń. Moc Śmierci jest raczej słabo obecna w Upadłym Świecie - jak wszystkich Arkan, a w szczególności tych Subtelnych - niemniej jednak stale przenika materialną rzeczywistość Niewidocznego Królestwa.

Życie wypełnia Upadły Świat, a gdzie ono, tam niedaleko czai się też śmierć. Samo Arkanum przejawia się w sposób zbyt dyskretny, by dostrzegli to zwykli Śpiący, ale jego złowrogie energie otaczają świat niczym skłębiona chmura. Począwszy od rozgniecenia najdrobniejszego owada po tysiące istnień zabranych przez wybuch wulkanu - wpływ śmierci stale się powiększa. Surowa energia tego Arkanum może zostać dostrzeżona przez Śpiących, mimo subtelnej natury, w postaci przywołanych na świat zjaw, zombie i innych nieumarłych istot.

Moce dawane Magowi przez Arkanum Śmierci pozwalają kontrolować potężne siły metafizyczne, stojące za tymi wydarzeniami. Czyniący, który opanował Arkanum dostatecznie dobrze, może pozbawiać Śmiertelnych życia samą myślą, wywołując rozkład ich ciał aż do nicości. Śmierć umożliwia tworzenie własnych nieumarłych, bądź też wspieranie tych już powołanych do istnienia, daje też wiele innych mocy dostępnych wytrwałym poszukiwaczom. Magowie mogą z pomocą Śmierci przedłużyć swoją nić żywota przez okradanie z energii innych - lub przeciwnie, podarować komuś lata posiadane przez siebie. Potrafią niszczyć Manę i rozplatać czary, sprawiać, że oni lub inni wyglądać będą na martwych, wpływać na cienie, tworzyć, zmieniać i niszczyć ektoplazmę (materię zjaw), pożerać dusze umierających w celu odzyskania Many, a nawet, gdy osiągną odpowiedni poziom znajomości Śmierci i ze wsparciem Arkanum Losu, wskrzeszać zmarłych - ale za cenę własnego życia. Śmierć jest Arkanum jednocześnie przerażającym i kuszącym - i tacy sami są ci, którzy go używają.


Rangi[]

Nowicjusz (●)[]

Pierwszy stopień opanowania Arkanum umożliwia Nowicjuszowi Śmierci dostrzeganie wpływu śmierci na poszczególnych ludzi, nawet poznawanie, ilu z otoczenia danej osoby zmarło w jej obecności. Czyniący potrafi również na tym etapie określić dokładną przyczynę i okoliczności śmierci osoby lub istoty, a także określić dokładny czas, jaki upłynął od tego wydarzenia. Mag zyskuje też umiejętność kształtowania ektoplazmy stworzonej przez zjawę lub innego Przebudzonego, badania stanu duszy, ukrywania siebie lub przedmiotu z zastosowaniem cieni, a także rozmawiania z umarłymi.

Czeladnik (●●)[]

Czeladnik Śmierci władający nią w drugim stopniu opanowania może przekazać swój dar widzenia śmierci innym. Potrafi rozkazywać cieniom poruszać się, jakby były żywe, a także tworzyć substancję znaną jako ektoplazma, materię związaną ze zjawami. To właśnie posiadacz tej Rangi po raz pierwszy otrzymuje władzę nad aurami, mogąc je teraz tłumić. Umie wywoływać rozkład fizycznych obiektów, ale nie istot żywych, a ponadto rozciągać swój dotyk tak, by móc oddziaływać ze sferą Zmierzchu. Ponadto, Czyniący uzyskuje możliwość przywoływania zjaw, nawet wbrew ich woli, oraz tworzenia pojemników na dusze. Wreszcie, Czeladnik Śmierci może wysysać energię z nadchodzących ataków, czyniąc je nieszkodliwymi.

Uczeń (●●●)[]

Trzeci z poziomów opanowania umożliwia Uczniowi Śmierci zmuszać zjawy do wykonywania jego poleceń czy powoływać do istnienia zombie. Mag potrafi leczyć Korpus zjaw i tworzyć przejścia do Zmierzchu. Jego tarcza może być teraz przekazywana innej osobie. Może w tajemniczy sposób błyskawicznie niszczyć przedmioty, zsyłać je do Zmierzchu lub osłabiać strukturę obiektów już tam będących. Jego panowanie nad cieniami osiągnęło punkt, od którego może tworzyć je zupełnie z niczego, a także zyskuje umiejętność tłumienia własnych oznak życia i tym samym sprawiania wrażenia martwego. W końcu, Przebudzony posiada teraz zdolność zamieniania energii dusz umierających w Manę oraz oddzielania duszy od ciała Śpiącego.

Adept (●●●●)[]

Osiągając czwarty stopień opanowania, Adept Śmierci uzyskuje dostęp do mocy wysysania energii swoich wrogów, przez co czyni ich bezsilnymi. Umie zakotwiczyć niedawno zmarłych do przedmiotów, skazując ich na wieczne nawiedzanie związanych z nimi miejsc. Mag może teraz wywoływać rozkład tkanek żywych istot, a także tworzyć inteligentne, posłuszne rozkazom nieumarłe sługi. Czwarta Ranga umożliwia też tłumienie oznak życia u innych, przechodzenie do Zmierzchu bez użycia wrót, przeniesienie duszy do ciała pozbawionej jej osoby, a nawet permanentne niszczenie aury.

Mistrz (●●●●●)[]

Mistrz Śmierci władający nią w piątym stopniu opanowania może wykorzystywać dusze zupełnie zdrowych ludzi do odnawiania Many, przyzywać zjawy z Zaświatów, by móc skorzystać z ich wiedzy, a także wesprzeć moc zjaw już obecnych w świecie. Czyniący potrafi także kraść Śpiącym lata ich życia, niszczyć Manę (w artefaktach, w formie tassu, czy nawet w samych Magach), a także rozplatać dowolną magię.

Arcymistrz i powyżej (●●●●●●+)[]

Moce dostępne Arcymistrzom Śmierci są dla większości Magów tajemnicą. Gdzie jednak zawodzi wiedza, tam zwyczajna ludzka wyobraźnia przejmuje inicjatywę. Moc Mistrza pozwala na kradzież lub podarunek lat życia, powołanie kilku nieumarłych czy przemianę dusz w Manę. Moc Arcymistrza musi rozciągać się jeszcze dalej. Łatwo przewidzieć, że Czyniący, który poznał Arkanum Śmierci w tak wielkim stopniu, potrafi dokonywać rzeczy tak niezwykłych jak dodawanie lat do swojej nici żywota bez pozbawiania ich innych ludzi, a może nawet pozbawiania cennego czasu również Przebudzonych. Być może jest w stanie powołać do istnienia całą armię zombie rodem z horrorów albo pochłonąć całą duszę swojej ofiary. Ale nawet te przerażające i potężne moce bledną w obliczu prawdziwej potęgi Arcymistrzostwa Śmierci: Magowie w stopniu Mistrza tego Arkanum umieją wskrzeszać zmarłych za cenę własnego życia - a co, gdyby Arcymistrz nie musiał płacić tej najwyższej ceny? Być może świat miałby nowego Asklepiosa, a może nawet sami bogowie zareagowaliby na obecność kogoś tak potężnego i - jak już czynili w przeszłości - wznieśliby go do Królestw przekraczających wymiar ludzkiego pojmowania.


W połączeniu z innymi Arkanami[]

Los[]

Mistrz Śmierci będący jednocześnie Uczniem Losu jest w stanie wskrzesić umarłego. Jeśli tylko ciało jest w stanie nienaruszonym i osoba nie zmarła z powodu podeszłego wieku, może zostać przywrócona do życia, co więcej - jako Przebudzony. Ceną jednak jest własne życie rzucającego czar - stąd nieczęsto jest on używany, chyba że w imię naprawdę wielkich ideałów lub kiedy Mag tak bardzo pragnie życia dla jakiejś osoby, że jego własne przestaje mieć znaczenie.

Referencje[]

Advertisement